Muzyka

Cechy charakterystyczne muzyki Bachata

Cechy charakterystyczne muzyki Bachata

Cechy charakterystyczne Bachaty można rozpatrywać w 3 kategoriach: Brzmienie bolero, 5 instrumentów oraz romantyczne teksty.

Brzmienie Bolero

Bachata wywodzi się z muzyki Bolero, która charakteryzuje się wolnym tempem i romantycznymi tekstami. Ponieważ punktem wyjścia było Bolero, instrumenty używane w Bachacie były pod jego silnym wpływem, z pięcioczęściowym zespołem smyczków, instrumentów dętych blaszanych i fortepianu.  Jednak w miarę ewolucji stylu zmieniały się instrumenty, ale forma pozostała taka sama. Do dziś klasyczne utwory Bachaty przypominają melodie Bolero, a nawet we współczesnej Bachacie można znaleźć wpływy Bolero.

5 instrumentów

Podobnie jak Bolero, Bachata jest grana na 5 instrumentach, w skład którego wchodzi gitara prowadząca, czyli tzw. requinto, gitara rytmiczna, czyli tzw. segundo, gitara basowa oraz dwa różne instrumenty perkusyjne, którymi często są bongo i guira. Wraz z rozwojem muzyki zmieniały się instrumenty, ale forma pozostawała podobna. Na przykład zamiast gitar akustycznych pojawiły się gitary elektryczne, a zamiast gitar rytmicznych – syntezatory.

Romantyczne teksty

Piosenki Bachaty zawsze i bez wyjątku zawierają romantyczne teksty. W pierwszych fazach rozwoju bachaty teksty były bardziej o złamanym sercu, rozpaczy i utracie ukochanej osoby, co przypominało amerykańską muzykę bluesową.

Po latach 80. teksty zaczęły być budowane na podwójnych intencjach, co nazywane jest „doble sentido”. Pociągającym, i lubieżnym tekstom towarzyszył namiętny taniec, który świetnie się uzupełniał.  Współczesna Bachata podkreśla miłość i bardziej optymistyczną perspektywę życia, zamiast rozpaczy. Bachata to świetna okazja na spędzenie czasu z partnerem, odważcie się i wybierzcie się na jeden z happeningów o których się dowiesz z portalu https://ebialystok.pl

Salsa a Bachata – różnica

Główną różnicą muzyczną między tymi dwoma stylami jest tempo. Oba gatunki mają rytm 4/4, ale salsa ma znacznie wyższe tempo. Znajduje to również odzwierciedlenie w tańcach salsy i bachaty – ruchy salsy są bardziej energiczne i szybsze, natomiast ruchy bachaty są wolniejsze, bardziej romantyczne i namiętne.

Poza tymi różnicami, w piosenkach salsy występuje więcej instrumentów, a utwory są zbudowane wokół instrumentów dętych blaszanych, podczas gdy utwory Bachaty są zbudowane wokół gitary.

Czy muzyka Bachata jest szybka?

Chociaż kiedyś muzyka Bachata była szybsza, ponieważ wywodzi się z muzyki Bolero, to później utwory stały się zazwyczaj utworami o umiarkowanym tempie. Różne style Bachaty mają różne tempa, przy czym Dominikańska Bachata jest najszybsza. Tempo waha się od 108 do 152 uderzeń na minutę.