Muzyka

House vs. Deep House: Jaka jest różnica?

House vs. Deep House: Jaka jest różnica?

Możesz się zastanawiać, jaka jest różnica między deep house a muzyką house. Deep house jest podgatunkiem muzyki house. Dlatego też oba rodzaje muzyki mają ze sobą wiele wspólnego. Jednak ze względu na to, że deep house stał się dużo bardziej popularny niż muzyka house, istnieją pewne unikalne elementy, które wyróżniają ten gatunek.

Rodzaje muzyki Deep House

Oba gatunki wywodzą się z undergroundowej sceny Chicago w latach 80., kiedy to DJ-e zaczęli wprowadzać do utworów disco głębsze linie basu i bardziej mechaniczne bity. Pierwsze utwory house’owe były zawsze coverami istniejących piosenek ze zmienionymi bitami i liniami basowymi. Z kolei dzisiaj taka muzyka grana jest w wielu miejscach. Na stronie Jaworzno Info czytamy, że DJ preferujący taką muzykę deep house ma pojawić się na imprezie z okazji obchodów Dni Jaworzna.

Po sukcesie muzyki house powstał deep house, ponieważ niektórzy DJ-e chcieli zmienić brzmienie na bardziej stylowe, eleganckie i zmysłowe. Zwolnili bity z 125-130 do 110-125 uderzeń na minutę i położyli większy nacisk na linie basu, nadając utworom nieco bardziej perkusyjny charakter. Dodali nazwę „deep” do gatunku muzyki house, aby podkreślić komfort, chłód i hipnotyczny efekt tego nowego stylu muzycznego.

Wraz z ewolucją Deep House jako gatunku, pojawiły się nowe podgatunki, z których dwa zyskały ogromną popularność: Future House i Tropical House.

Future House

Future house to odmiana deep house’u z bardziej energetycznymi bitami. Pierwsze przykłady tego gatunku zostały stworzone przez DJ-ów w Wielkiej Brytanii w 2010 roku.

Future house łączy w sobie elementy brytyjskiej muzyki garażowej i większości gatunków E.D.M., nadając im wyciszoną melodię z metalicznym, elastycznie brzmiącym dropem i stosunkowo szybszym rytmem w porównaniu z tradycyjną muzyką deep house.

Go Deep DJ Tchami’ego jest jednym z pierwszych utworów tego gatunku, a najbardziej znane przykłady to Gecko Olivera Heldena (Overdrive) i Last All Night (Koala).

Tropical House

Tropical house to kolejny podgatunek deep house’u, który pojawił się pod koniec XXI wieku i charakteryzuje się wpływami popu i muzyki tropikalnej, a także innych podgatunków elektronicznej muzyki tanecznej. Jest to wolniejsza i bardziej zrelaksowana wersja deep house’u z mniejszą ilością efektów.

Sun Don’t Shine Klangkarussella był pierwszym przebojem tropikalnego house’u w głównym nurcie, za którym podążyli tacy producenci, jak Felix Jaehn, Alex Adair, Bakermat, Klingande i Sam Feldt, przyczyniając się do rozwoju tego podgatunku.