Muzyka

Lady Pank – zespół łączący pokolenia

Lady Pank – zespół łączący pokolenia

Lady Pank to szalenie popularna formacja powstała na początku lat 80 tych XX wieku. Dla wielu młodych słuchaczy wydawać by się mogło, że to wieki temu jednak Janusz Panasewicz oraz jego zespół do dziś wzbudza niebagatelne emocje wśród słuchaczy i miłośników tego gatunku muzyki. Oczywiście największe triumfy zespół święcił w latach PRL u i latach 90 tych jednak do dziś piosenki zespołu Lady Pank cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jej piosenki jak „Kryzysowa narzeczona” to flagowe utwory zespołu. Oczywiście zespół nie uniknął kłótni i przetasowań, jak inne formacje tamtego okresu, jednak do dziś z sukcesem świadczy swoje „usługi” na koncertach i płytach.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak powstał zespół Lady Pank
  • skąd popularność zespołu, jakie były największe hity Lady Pank
  • ile płyt wydał zespół Lady Pank

Formacja jest charakteryzowana jako grająca rock, często porównywana jest do zespołu The Rolling Stones, na podstawie podobnego stylu muzycznego i zamiłowania do imprezowego trybu życia.

Krótka historia Lady Pank – od czego się zaczęło

Zespół Lady Pank został założony we Wrocławiu w 1981 przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego, tuż po ich odejściu z zespołu Budka Suflera. Pierwszym utworem zespołu była „Mała Lady Punk”. W marcu 1982 zespół odbył pierwsze wspólne próby. Pod koniec kwietnia wystąpili na Rawa Blues Festival w Katowicach, towarzyszyli również Izabelli Trojanowskiej, zespół wyruszył w trasę koncertową w charakterze akompaniatorów. Wkrótce zespół nagrał instrumentalne wersje utworów: „Minus 10 w Rio”, „Tańcz, głupia, tańcz”, „Vademecum skauta” i „Mniej niż zero”, a gdy do zespołu dołączył Janusz Panasewicz, dograno ścieżki wokalne.

W sierpniu 1982 w warszawskim klubie Park zaliczyli pierwszy oficjalny występ jako zespół. W pierwotnym składzie odbyły się jeszcze cztery koncerty zespołu. Wkrótce skład zespołu uległ drobnym zmianom, co nie było rzadkością również w przyszłości. Mimo to, formacja nie przestawała koncertować (między innymi w słynnym klubie Stodoła w Warszawie lub w Spodku w Katowicach) i nie ustaje w graniu koncertów do dziś. Od tamtej pory grupa wydała ponad 20 płyt studyjnych, za których sprzedaż uzyskali dwie platynowe płyty i sześć złotych. Dużo ciekawych informacji na ich temat można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej zespołu.

Kryzysowa narzeczona, Mała Lady Punk – największe hity zespołu

Największe hity Lady Pank pozwoliły tej grupie na trwałe zapisać się w historii polskiego rocka. Najbardziej w pamięć fanom zapadły:

„Mała Lady Punk”, „Mniej niż zero”, „Zostawcie Titanica”, „Zamki na piasku”, „Marchewkowe pole”, „7-me niebo nienawiści”, „Strach się bać”, „Tańcz, głupia tańcz”, „Fabryka małp”, „Sztuka latania”, „Na co komu dziś” i wiele, wiele innych. Wszystkie te hity do dziś wzbogacają koncerty zespołu, który pomimo upływających lat nie przestaje koncertować. Koncerty te cieszą się cały czas dużą popularnością, nie tylko wśród starszego pokolenia, a bilety wyprzedają się bardzo szybko. Na ich koncercie można spotkać fanów z każdego pokolenia, łącznie z tym najmłodszym, dla których taka podróż w przeszłość to często interesujące wydarzenie.

Ile płyt wydał zespół Lady Pank?

Lady Pank wydał ponad 20 płyt. Najważniejsze albumy studyjne to: Lady Pank (złota płyta, na płycie między innymi hity: „Mniej niż zero”,
„Kryzysowa narzeczona”, „Fabryka małp”, „Moje Kilimandżaro”), NANA (platynowa płyta, na płycie między innymi hit „Na co komu dziś”), Strach się bać (złota płyta), Maraton (złota płyta), Miłość i władza (złota płyta), LP1 (platynowa płyta – zawiera utwory z debiutanckiego albumu zespołu nagrane na nowo z udziałem gości takich jak: Tomasz Organek, Krzysztof Zalewski, Lech Janerka, Kasia Kowalska, Artur Rojek, Piotr Rogucki, Grzegorz Markowski, Maciej Maleńczuk czy Katarzyna Nosowska).

Wydano również siedem albumów będących zapisem koncertów zespołu, z czego sprzedaż albumu „Symfonicznie” (nagranego z towarzystwem Orkiestry Symfoników Gdańskich) wydanego w 2012 roku z okazji trzydziestolecia zespołu pozwoliła na uzyskanie statusu platynowej płyty.

Piosenki i teledyski zespołu są dostępne na popularnych platformach streamingowych jak Youtube czy Spotify. Dzięki temu ich muzykę możemy usłyszeć na niejednej domowej imprezie, nawet jeżeli nie mamy pod ręką ich płyty. W każdej chwili możesz zagłębić się w ich piosenki bez wychodzenia z domu.