MuzykaRadio

Czy młodzi ludzie słuchają radio?

Czy młodzi ludzie słuchają radio?

Radio stało się drugorzędne dla młodych ludzi w dzisiejszych technologicznych czasach. Wiele się zmieniło w ostatnich latach, aby rozwiązać ten problem, ale nadal musi się poprawić, aby przyciągnąć tych, którzy w najbliższej przyszłości powinni być wiernymi słuchaczami. Ale co jest takiego w radiu, że nie potrafi przyciągnąć najmłodszych słuchaczy?

Radio jest jednym z najstarszych istniejących środków komunikacji. Jest z nami od Wigilii 1906 roku, kiedy to odbyła się pierwsza na świecie transmisja radiowa. To medium zawsze charakteryzowało się zdolnością do wyprzedzania tego, co historycznie było jego wielkim rywalem – telewizji. W przeciwieństwie do telewizji, radio wykazało się wielką zdolnością do szybkiej reakcji, czy to dzięki opowiadaniu historii w trakcie jej trwania i dzięki niewielkiej liczbie elementów niezbędnych do przeprowadzenia transmisji, czy też dzięki wielkiej dyscyplinie dziennikarzy w przekazywaniu wiadomości. Sprawdź, ilu Polaków regularnie słucha radia. Oficjalne dane.

Mimo to w ciągu ostatnich 20 lat radio traciło na sile, zwłaszcza wśród najmłodszych. Jesteśmy w czasach, kiedy radio oczywiście się unowocześniło, wprowadzając możliwość słuchania audycji kiedy tylko chcemy poprzez podcasty, ale mimo to nie przekonało najmłodszych, którzy nadal wolą media społecznościowe. Nasuwa się wtedy refleksja i pytanie: czego brakuje w radiu, aby przyciągnąć najmłodsze grupy?

Problemy tradycyjnego systemu radiowego dla millenialsów: w świecie, w którym jesteśmy bardzo przywiązani do technologii, trudno uwierzyć, że osoby urodzone po 2000 roku włączają radio, aby posłuchać swoich ulubionych artystów lub być na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie. Wolą bawić się smartfonem. Młodzi ludzie nie są winni, to wina stacji radiowych, że nie dostarczają interesujących treści dla tej grupy wiekowej. Dodatkowo, tematy poruszane w radiu ogólnym są dla nich zupełnie obce.

Młodzi ludzie uczynili z telefonu dodatek do własnego ciała, używany w większości przypadków do spotkań towarzyskich i rozrywki w wolnym czasie. Dlatego też radio również musiało zostać unowocześnione, aby być bardziej atrakcyjne.

Dlatego też w ostatnich latach konsumpcja radia przez internet jest coraz bardziej rozpowszechniona ze względu na nowe wymagania i formy konsumpcji oferowane przez technologię. Dzisiejsze radio znajduje różne sposoby dystrybucji swoich treści poprzez różne formaty. Jest to jedna z rzeczy, które młodzi ludzie lubią najbardziej, ponieważ mogą wszędzie zabrać ze sobą swoje smartfony i mieć możliwość słuchania tego, co chcą w każdej chwili.