Produkcja

Jakie są funkcje producenta muzycznego?

Jakie są funkcje producenta muzycznego?

W przemyśle muzycznym istnieje kilka profili zawodowych, które są niezbędne dla rozwoju albumu lub utworu. Jedną z najważniejszych postaci do tej pory jest producent muzyczny, ponieważ będzie to najbardziej odpowiedzialna osoba za projekt muzyczny, jednak jest to również jeden z najbardziej nieznanych zawodów dla większości społeczeństwa.

Z tego powodu, ponieważ wiele osób nie do końca wie jakie są konkretne funkcje producenta muzycznego, jeśli chodzi o posuwanie projektu do przodu, wyszczególniamy najważniejsze zadania.

Jakie są funkcje producenta muzycznego?

Jako artysta wiesz już, że proces produkcji singla czy płyty jest żmudny, bo nie polega tylko na pisaniu tekstów i układaniu do nich muzyki. Po zakończeniu pierwszego etapu procesu twórczego, jakim jest stworzenie dema, przychodzi czas na najbardziej pracochłonną część, w której potrzebna jest pomoc bardzo ważnej postaci – producenta.

Radio, muzyka, informacje, powiadomienia

Producent muzyczny jest odpowiedzialny za przemyślenie wszystkich instrumentów, które muszą być użyte, jaki będzie rytm, charakterystyka i techniki dźwiękowe. W tej części producent muzyczny w zasadzie ingeruje w proces nagrywania i miksowania, a także dokonuje wszystkich tych niezbędnych aranżacji głosu i muzyki tak, aby utwór był idealny.

Produkcja muzyczna może się bardzo różnić w zależności od stylu muzycznego, ponieważ generalnie w jazzie czy muzyce klasycznej nie ma zbyt wielu modyfikacji oryginalnej muzyki, natomiast w muzyce pop czy elektronicznej jest zupełnie inaczej, ponieważ tutaj wkracza kreatywność producenta muzycznego, który wykorzystuje na przykład efekty. Mark Ronson jest przykładem producenta dobrze znanego ze swojej pracy z takimi gwiazdami jak Bruno Mars, Lady Gaga czy Amy Winehouse, co doprowadziło go do zdobycia trzech nagród Grammy dzięki artystycznemu i produktywnemu wkładowi, jaki miał w „Black to Black”.

Dzięki postępowi technologicznemu producenci muzyczni mogli dokonać ogromnego postępu technicznego i udoskonalić swoją technikę w zakresie edycji cyfrowej. Bardzo aktualne style takie jak trap czy techno potrzebują dobrego producenta, aby dobrze brzmieć. Co więcej, w ostatnich latach postać producenta muzycznego przekształciła się w profil bardziej artystyczny, a artyści tacy jak Martin Garrix czy David Guetta są jednocześnie producentami i DJ-ami.

Musimy również rozróżnić dwa rodzaje producentów, którzy istnieją: producent wykonawczy i producent muzyczny, ponieważ pełnią oni różne role. Postać producenta wykonawczego ma fundamentalną rolę, jeśli chodzi o odpowiedzialność administracyjną, ponieważ posiada on wiedzę na temat przyznanego budżetu, jak również agendy spotkań, harmonogramów, itd.